Dějepisné exkurze

Mikulčice_9

Přelom října a listopadu byl na 2. stupni Očova ve znamení dějepisných exkurzí.

Naši šesťáci, konkrétně třídy 6. A a 6. C, vyrazili v úterý před podzimními prázdninami do Archeoparku Pavlov, který se nachází v místech nejbohatšího pravěkého naleziště u nás. Zde si žáci prohloubili právě probírané učivo týkající se Starší doby kamenné a to formou výukového programu „Tajemství mamutí skládky“, odehrávajícího se uvnitř jednoho z nejmodernějších a nejkrásnějších muzeí, které si posléze mohli žáci celé prohlédnout. Dějepisný program byl poté doplněn zeměpisnou vložkou, která zahrnovala mapování okolní krajiny a tvorbu panoramatického náčrtu.

Následující den se vydala 7. C na dějepisnou exkurzi do nedalekého Slovanského hradiště v Mikulčicích, která měla za cíl přiblížit žákům právě probírané téma Velkomoravské říše. Žáci se zde zúčastnili programu „Není voják jako voják“, v rámci něhož si vyzkoušeli mnohé dobové zbraně a předměty. Součástí programu byla také prohlídka jednoho z největších slovanských hradišť u nás, které je považováno za centrum Velkomoravské říše. Sedmáci si navíc exkurzi obohatili a vyrazili na ni na kolech, aby tak spojili výuku s pohybem a pobytem v přírodě. Cestou zpět jsme navíc zavítali do sousedního Slovenska, kde jsme navštívili nejstarší kostela ve střední Evropě v sousedních Kopčanech, jehož torzo zde stojí již od dob Velké Moravy.

V druhém listopadovém týdnu pak třídy 6. A a 6. C navštívily vzdělávací program „Pravěk na dosah“ pořádaný Masarykovým muzeem v Hodoníně. Zde si žáci mohli mnohé pravěké předměty a zbraně osahat a vyzkoušet si, jak těžké byly pro pravěké lidi mnohé úkony běžného života. Program byl zaměřen na období starší i mladší doby kamenné, čímž nám opět posloužil v dějepise k právě probíranému tématu.